Aplikacje mobilne przydatne w podróży

Smartfony towarzyszą nam teraz w każdej sferze naszego życia. Dlaczego by nie wykorzystać tego „przenośnego-centrum-dowodzenia” również w podróży. Tym bardziej, że wiele z dostępnych aplikacji może zaoszczędzić nam wiele straconych bezpowrotnie nerwów oraz minut.

Mapy oraz nawigacja

Google maps

Znalezione obrazy dla zapytania google maps

Aplikacja, której przedstawiać raczej nie trzeba, ale dla porządku wypada ją wymienić. Nie korzystam z niej na codzień, ale jest najpopularniejszą aplikacją w kategorii „nawigacja”. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale z map googla można tez korzystać offline. Wystarczy, że otworzymy aplikację, ustawimy interesujący nas obszar, a następnie w pole wyszukiwania miejscowości wpiszemy „ok maps”, a później „wyszukaj”. Sprawi to, że dane zaczną być zapisywane w pamięci naszego telefonu. Niestety, rozwiązanie to ma ograniczone możliwości – zapisywany jest tylko obszar, który jest widoczny na naszym ekranie i konieczne jest łączenie się z internetem, gdy opuszczamy wyznaczony przez nas obszar. Zaletą jest przede wszystkim to, że oprócz samego adresu i lokalizacji, aplikacja pozwala na znalezienie konkretnych placówek. Aplikacja dostępna na Androida oraz na iOS. Dla telefonów z Windows Phone, aplikację można znaleźć pod nazwą „gMaps”.

Przykladowe okno interfejsu aplikacji

Maps.me

Maps.meZnalezione obrazy dla zapytania maps me logo jest chyba najlepszą alternatywą do map googla. Jest darmową aplikacją typu open-source, tzn. każdy może ją edytować i poprawiać istniejące błędy. Posiada wielką bazę danych map off-line, która jest stale uaktualniana przez użytkowników. Sam interfejs aplikacji jest bardzo intuicyjny, dzięki czemu, nawet niedoświadczeni użytkownicy bez problemu mogą z niej korzystać. Jedynym minusem, szczeólnie dla telefonów starej generacji, jest wymagana ilość wolnej przestrzeni na urządzeniu wymaganej do zapisania map. Aplikacja dostępna na urządzenia z Androidem oraz iOS.

 • Noclegi i zwiedzanie miast

  Airbnb

  Znalezione obrazy dla zapytania air bnb

  Jest to chyba największy portal, a zarazem powiązana aplikacja pozwalająca na wynajmowanie mieszkań oraz pokoi od osób, których akurat nie ma w mieście. Ceny są tak konkurencyjne, że wielokrotnie korzystniej jest wynająć pokój od użytkownika portalu niż w hostelu. Sama procedura rezerwacji jest bliźniaczo podobna do tej z hotelowych systemów rezerwacyjnych. Trzeba podać termin i numer karty kredytowej oraz napisać kilka słów o sobie. Niestety jest to minus całego rozwiązania, bo wielokrotnie nasza kandydatura może być odrzucona, bo gospodarz woli przyjąć na nasze miejsce piękną blondynkę. Aplikacja dostępna na Androida oraz iOS.

Booking.com

Znalezione obrazy dla zapytania booking com logo

Konkurencyjnie – aplikacja pozwalająca na wyszukiwanie oraz rezerwowanie noclegu w hotelach, hostelach oraz schroniskach młodzieżowych. Korzystanie z samej aplikacji jest darmowe i często kwota rezerwacji miejsca w hostelu może być pomniejszona, o wartość kuponu, który można znaleźć w internecie lub otrzymać od znajomego. Niestety, hostele korzystając z tej aplikacji muszą odprowadzać prowizję portalowi. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie noclegu w aplikacji, a samą rezerwacje można dokonać osobiście negocjując kwotę bezpośrednio u obslugi. Aplikacja dostępna na Androida oraz iOS.

Tripadvisor

Znalezione obrazy dla zapytania tripadvisor logo

Tripadvisor jest chyba największym portalem turystycznym z bogatą ofertą noclegową, atrakcjami turystycznymi i ciekawymi miejscami wartymi odwiedzenia. Wszystko opiera się na systemie ocen i referencji innych użytkowników. Dzięki temu jesteśmy w stanie, chociaż w najmniejszym stopniu, zwryfikować czy piękne zdjęcia dostępne w przeglądarce mają jakiekolwiek przełożenie na obraz w rzeczywistości. Osobiście z aplikacji korzystałem w przypadku, gdy dojeżdzałem do niezaplanowanego przez mnie miejsca i chciałem sprawdzić czy jest coś w okolicy, co przykuje moją uwagę. Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android, iOs oraz Windows Phone.

Języki obce

Google translate

Znalezione obrazy dla zapytania google translate

Nawet jeżeli spędzimy nad książkami tysiące godzin, opanujemy biegle kilka języków obcych, to nie jest powiedziane, że osoba z którą przyjdzie nam rozmawiać, będzie znała jakikolwiek język obcy. W takim przypadku warto posiadać podręcznego tłumacza, który znacząco ułatwi nam komunikacje z obcokrajowcem. Aplikacja od jednego z największych gigantów w branży IT wydaje się odpowiednia. Google Tranlsate pozwala na ściągnięcie kilku pakietów językowych i korzystanie z nich w trybie offline. Niestety, możliwe jest tłumaczenie wtedy tylko tekstu pisanego. Aby tłumaczyć „mowę” wymagane jest połączenie z internetem. Aplikacja dostępna na urządzenia z Androidem, iOS oraz Windows Phonem.

Duolingo

Znalezione obrazy dla zapytania duolingo app

Przygotowując się do wyjazdu, warto odświeżyć znajomość języka obcego (lub nauczyć się jego podstaw). Najpopularniejszym i najchętniej wybieranym serwisem jest Duolingo. Nie bez przyczyny. W serwisie możliwy jest wybór poziomu zaawansowania, ustawienia przypomnienia o codziennej lekcji oraz motywyjący system rywalizacji ze swoimi znajomymi. Sama aplikacja nie pozwala na tłumaczenie tekstu, ale jest świetną odskocznią czy czasoumilaczem w trakcie długich godzin w samolocie. Aplikacja dostępna jest na urządzenia z Androidem, iOS oraz Windows Phonem.

Przykładowy obraz interfejsu aplikacji
 • Zdjęcia

  Photo Editor Pro

  Znalezione obrazy dla zapytania photo editor pro

  Jest to najczęsciej wykorzystywana przez mnie aplikacja do edycji zdjęć. Pozwala ona zarówno na wykonywanie podstawowych czynności – kadrowanie, przycinanie, obracanie zdjęcia, oraz na bardziej wymagające – dopasowywanie ekspozycji, temperatury barw, oświetlenia, etc. Ważnym dla amatora fotografii jest również fakt, że w najnowszej wersji dostępny jest również histogram, który pozwala monitorować zmiany wprowadzane przez użytkownika. W aplikacji dostępnych jest mnóstwo filtrów automatyzujących pracę, w szczególności dla tych bardziej leniwych podróżników. Korzystałem z wielu aplikacji, jednak żadna nie pozwalała mi na wykonywanie tylu operacji, przy tak intuicyjnym interfejsie. Aplikacja dostępna jest na urządzenia z Androidem oraz iOS.

Prisma

Znalezione obrazy dla zapytania prisma

Prisma nie jest aplikacja pozwalającą na zaawansowaną edycję zdjęć. Powodem, dla którego się znalazła w tym zestawieniu jest ilość automatycznych filtrów, które znajdują się w aplikacji. Chcesz by Twoje zdjęcie wyglądało jak obraz kubistycznego malarza – nie ma problemu, a może jesteś fanem komiksów – edycja zdjęcia tak by wyglądało jak wycinek z komiksu Marvela również jest możliwe dzięki tej aplikacji. Niestety aplikacja wymaga stałego połączenia z internetem, dlatego zalecane jest korzystanie tylko przy połączeniu Wi-Fi. Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

Znalezione obrazy dla zapytania prisma examples
Przykładowe zastosowania filtrów dostępnych w aplikacji
 • Pozstałe

  XE Currency

  Znalezione obrazy dla zapytania xe currencyDysponowanie finansami w podróży od zawsze spędzało sen z powiek nieroztropnym turystom. Częste oszustwa w kantorach czy wymienianie waluty w ciemnych załukach ulic może być bardzo ryzykowne. Z pomocą przychodzi aplikacja XE Currency, dzięki, której możliwe jest sprawdzenie aktualnych kursów walut oraz przeliczenie należności jaką pownien wypłacić nam kantor przy wymianie środków. Aplikacja działa w trybie offline – należy tylko wcześniej ściągnąć kursy interesujących nas walut. Codzienne akutalizacje, szykbie łatanie błędów sprawiają, że nie wyobrażam sobie korzystania z innej aplikacji. Aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android, iOS oraz Windows Phone.

  Przykładowy obraz interfejsu aplikacji.

  Skyscanner

  Znalezione obrazy dla zapytania skyscanner

  W moim odczuciu najlepsza aplikacja do wyszukiwania połączeń lotniczych. Jej przewagą nad podobnymi serwisami jest przede wszystkim to, że nie potrzebna jest w niej znajomość celu naszych wojaży. Możliwe jest ustalenie, że interesują nas wszystkie kierunki lotu z miejsca, w którym akurat się znajdujemy do jakiekogolwiek innego państwa. Dzięki temu można w bardzo szybki oraz przejrzysty sposób wyszukać ciekawe oferty promocyjne i zaplanować dalszą podróż. Aby nie być gołosłownym posłużę się moim doświadczeniem. Dzięki tej opcji, okazało się, że najtańszym połączeniem z Kirgistanu do Europy jest lot przez Turcję, a nie jak mogłoby się wydawać przez Ukrainę.

  Co więcej, aplikacja korzysta również z baz danych portali turystycznych – a tam często oferowane są loty czarterowe, niedostępne bezpośrednio u przewoźników. Aplikacja jest dostępna na Androida, iOS oraz Windows Phone.

Śmiało, powiedz co o tym myślisz!